Tenni vagy nem tenni? A jövő nagy kérdései!

2021. január első napján jelent meg egy cikk a qubit.hu oldalon “Az emberiség sorsa a 2020-as években: együttműködsz vagy meghalsz” címmel.

A jövő nagy kérdéseivel – mint a klímaváltozás, a gazdaság, a technológia és az agykutatás – foglalkozó cikkben négy olyan szakembert kérdeztek meg egy 2020 év végén kiadott ENSZ jelentés kapcsán, akik a saját szakterületükön a teljes képet is jól látják: Szathmáry Eörs evolúciós biológust, Chikán Attila közgazdászt, Pintér Róbert információs-társadalom kutatót és Nyiri Gábor agykutatót.

Szathmáry Eörs, Chikán Attila, Pintér Róber, Nyiri Gábor

Forrás: qubit.hu

A cikk elolvasása után az elsőként a címként használt elferdített Hamlet idézet eredetije jutott eszembe:

“Lenni vagy nem lenni: az itt a kérdés.
Akkor nemesb-e a lélek, ha tűri
Balsorsa minden nyűgét s nyilait;
Vagy ha kiszáll tenger fájdalma ellen,
S fegyvert ragadva véget vet neki?”

Természetesen(?) részünkről a lenni és tenni. De mit is? Hiszen annyi terület van, ami igényelné azt, hogy tegyünk érte. Aztán: hol és hogyan? Mit tud tenni egy ember? Nehéz és egyben könnyű kérdés amelyre a válasz egyik kedvenc tanmesénk konklúziója:

„Ha az ember rendben van, akkor rendben lesz világ is!”

Nem vitatható Szathmáry Eörs gondolata miszerint :

„a biológiai evolúció pedig nem arra szelektált minket, hogy hosszú távú stabilitást érjünk el a környezetünkben, hanem a rövid távú sikerek maximalizálására. El tudjuk képzelni a távoli jövőt, de hogy ezért az ösztöneinkkel és a szokásainkkal szemben tudatosan harcoljunk is, ott még van egy kis tennivaló.”

hiszen mi is számtalanszor tapasztaljuk, hogy emberek a saját, hosszú távú érdekeiket feláldozzák a rövid távú előnyökért!

Nekünk nem is azokkal kell foglalkoznunk, akik így gondolkodnak, hanem azokkal, akik most akarnak tenni saját magukért és környezetükért azért, hogy később, a távoli jövőben jobb legyen. Legyen szó egészségről, tudásról, tanulásról, kapcsolatokról, személyiség fejlődésről, pénzről, minőségi életről.

Bár az egyén szintjén kell kezdeni a “tevést”, ott kell megszületnie a szándéknak azonban igazi változást egy közösség tud elindítani!

„Sokkal több empátiával kellene lennünk egymás iránt, kicsiben és nagyban is. A maga helyén sem a kisközösségi, sem a nemzetközi együttműködésnek nincs értelmes alternatívája.”

fogalmaz Chikán Attila a cikkben.

Mi a mi feladatunk, mit tudunk tenni?

Ki kell fejlesztenünk és/vagy meg kell erősítenünk az olyan képességeket, skill-eket, mint a szeretet, az elfogadás, az együttműködés, az egyéni felelősségvállalás, a bizalom, az alázat, a becsület.

Bár nem könnyű, azonban ha elgondolkodunk akkor ez az egyetlen út, amely egy olyan jövő felé visz, amely számunkra és gyermekeink, unokáink számára egy élhető világba vezet.

Kapcsolódó tartalmak:

Titanic mentalitás avagy velem úgysem történhet ilyen – lifestyle.info.hu

Apró döntések – nagy hatások? – lifestyle.info.hu

Kapcsolódó cikkek:

Az emberiség sorsa a 2020-as években: együttműködsz vagy meghalsz – qubit.hu

ENSz. A ma élő emberek az elsők a faj történetében, akikre saját maguk jelentik a legnagyobb fenyegetést. – qubit.hu